Warsztat jogi i zdrowego gotowania

W Nowym Roku zapraszamy po nowe doznania. Zapraszamy na warsztat jogi ale także… do kuchni. Przez zmysł smaku poznajemy świat i swoje ciało, dbamy o odporność, doświadczamy przyjemności. Pomiędzy sesjami jogi będzie czas na gotowanie i porozmawianie o jedzeniu, które wspiera ciało i rozwój duchowy. W jodze określa się je jako pokarm satwiczny.

Sattwa, radżas i tamas to trzy jakości energii istniejących w świecie opisane przez joginów. Przenikają się one i uzupełniają. Starożytni mistrzowie odkryli, że pokarmy, które spożywamy, również reprezentują wspomniane trzy jakości energii. Są więc pokarmy tamasowe (po naszemu: ciężkie, tuczące, zaśluzowujące, utrudniające myślenie), radżasowe (używki, pokarmy pobudzające i stymulujące, ostre i pikantne) i sattwiczne (lekkie, oczyszczające, witalizujące, przeciwzapalne, dające się dobrze strawić). Jak się łatwo domyślić, pokarm sattwiczny może być narzędziem wspierającym praktykę jogi. Do pokarmów sattwicznych zaliczamy wszelki pokarm roślinny, bogaty w dobrze przyswajalne składniki odżywcze, w tym fitozwiązki: kolorowe warzywa i owoce; strączki, orzechy, pestki, pełne ziarna, przyprawy ziołowe i korzenne, zdrowe tłuszcze w postaci ghee i olejów roślinnych.

Podczas spotkania będziemy przygotowywać i spożywać pokarmy sattwiczne: dal, chleb z ziarenek bez mąki, dipy ze strączków, warzyw, liści, orzechów, pestek, deser z owoców i bakalii. Zapraszamy 22 stycznia do Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji Banotówka (ul. Z. Kossak 6 w Cieszynie) na kolejny warsztat jogi. Warsztat podobnie jak poprzednie edycje będzie składać się z dwóch sesji jogi. Pomiędzy przewidziana jest 2,5-godzinna przerwa na wspólny posiłek, rozmowy o zdrowym odżywianiu, odpoczynek. Warsztat zakończymy koncertem gongów i mis tybetańskich, co pozwoli nam poczuć dźwięki komórkowo w ciele, poddać się ich terapeutycznej mocy.

Program:

9.30 – 12.00 pierwsza część wspólnej praktyki jogi zakończonej krótkim relaksem

12.00 – 14.30 warsztat kulinarny

14.30 – 16.30 druga część praktyki jogi – czas na indywidualną praktykę, dyskusja

16.30 – 17.30 relaksacja i kąpiel w dźwiękach gongów i mis tybetańskich 

Informacje praktyczne:

Mile widziana własna mata, luźny strój, ćwiczymy na boso. Można zabrać ze sobą na czas relaksu poduszkę i koc.

Zapewniamy: Dobrą atmosferę. Pomoce do jogi – kostki, paski, koce. Wodę, herbatę, kawę. Posiłek przygotowany przez Wiesię.

Kto:

Damian Krzempek – jogin z wieloletnią praktyką, związany z jogą akademicką i bks. iyengara, łączący jogę, oddech z medytacją. Absolwent AWF Katowice.

Wiesława Rusin – dietetyczka duszy, entuzjastka i propagatorka zrównoważonego stylu życia, pasjonatka gotowania dla zdrowia. Jest autorką kilku książek o wpływie diety na funkcjonowanie ciała i umysłu, m.in.: Uzdrowienie od kuchni i Kuchnia dla życia oraz programu BodyMind Detoks – szybki start w zdrowie.

Magdalena Kliś – entuzjastka i instruktorka jogi w szkole Joga Cieszy i CrossBeFit Cieszyn.

Kasia Koczwara – zajmująca się organizacją i logistyką.

Za ile: 200 zł. Dla uczestników zajęć naszej szkoły i poprzednich warsztatów – 170 zł. Zaliczka: 40 zł Dane do przelewu: Katarzyna Koczwara, nr konta: 76 1020 1390 0000 6402 0499 8755 w tytule: warsztat w Cieszynie styczeń 2021

Zapisy i dodatkowe informacje: Katarzyna Koczwara – tel. 609 753 590 mail: katarzyna.koczwara@gmail.comIstnieje możliwość uczestniczenia tylko w koncercie gongów i mis tybetańskich. Cena za koncert : 40 zł. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.